multilang - en to fr_FR translation catalogue (346 entries)

en: %s automatically publishes posts from your blog to your Facebook, Twitter , Instagram and LinkedIn pages. It allows you to filter posts based on post-types and categories. %s is developed and maintained by
fr_FR: %s publie automatiquement les publications de votre blog sur vos pages Facebook, Twitter, Instagram et LinkedIn. Il vous permet de filtrer les publications en fonction des types de publication et des catégories. %s est développé et maintenu par

en: If you would like to have more features , please try <a href="%s" target="_blank">%s</a> which is a premium version of this plugin. We have included a quick comparison of the free and premium plugins for your reference.
fr_FR: Si vous souhaitez avoir plus de fonctionnalités, veuillez essayer <a href="%s" target="_blank">%s</a> qui est une version premium de ce plugin. Nous avons inclus une comparaison rapide des plugins gratuits et premium pour votre référence.

en: Feature group
fr_FR: Groupe de fonctionnalités

en: Feature
fr_FR: Caractéristique

en: %s Free
fr_FR: %s libre

en: %s premium
fr_FR: %s prime

en: Supported Media
fr_FR: Supports pris en charge

en: Posting Options
fr_FR: Options de publication

en: Publish to facebook pages
fr_FR: Publier sur des pages facebook

en: Publish to facebook groups
fr_FR: Publier sur des groupes facebook

en: Publish to twitter profile
fr_FR: Publier sur le profil Twitter

en: Publish to linkedin profile
fr_FR: Publier sur le profil LinkedIn

en: Publish to instagram Business accounts
fr_FR: Publier sur Instagram Comptes professionnels

en: Publish to linkedin company pages
fr_FR: Publier sur les pages d'entreprise LinkedIn

en: Publish to tumblr profile
fr_FR: Publier sur le profil tumblr

en: Publish to pinterest boards
fr_FR: Publier sur des tableaux pinterest

en: Option to add twitter image description for visually impaired people
fr_FR: Possibilité d'ajouter une description d'image Twitter pour les personnes malvoyantes

en: Option to republish existing posts
fr_FR: Possibilité de republier les publications existantes

en: Publish to multiple social media accounts
fr_FR: Publier sur plusieurs comptes de réseaux sociaux

en: Seperate message formats for publishing to multiple social media accounts
fr_FR: Formats de message distincts pour la publication sur plusieurs comptes de médias sociaux

en: Save auto publish settings of individual posts
fr_FR: Enregistrer les paramètres de publication automatique des publications individuelles

en: Hash Tags support for Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Tumblr and Pinterest
fr_FR: Prise en charge des balises de hachage pour Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Tumblr et Pinterest

en: Option to use post tags as hash tags
fr_FR: Possibilité d'utiliser les balises de publication comme balises de hachage

en: Enable/Disable SSL peer verification
fr_FR: Activer/désactiver la vérification par les pairs SSL

en: Image Options
fr_FR: Options d'images

en: Publish images along with post content
fr_FR: Publier des images avec le contenu de la publication

en: Separate default image url for publishing to multiple social media accounts
fr_FR: URL d'image par défaut pour la publication sur plusieurs comptes de médias sociaux

en: Option to specify preference from featured image, post content, post meta and open graph tags
fr_FR: Option pour spécifier la préférence de l'image en vedette, du contenu de la publication, de la méta de publication et des balises de graphique ouvertes

en: Publish multiple images to facebook, tumblr, linkedin and twitter along with post content
fr_FR: Publiez plusieurs images sur facebook, tumblr, linkedin et twitter avec le contenu de la publication

en: Option to specify multiphoto preference from post content and post meta
fr_FR: Option pour spécifier la préférence multiphoto à partir du contenu de la publication et de la méta de la publication

en: Video/Audio Options
fr_FR: Options vidéo/audio

en: Publish video to facebook, tumblr,Linkedin, Instagram and twitter along with post content
fr_FR: Publier une vidéo sur facebook, tumblr et twitter avec le contenu de la publication

en: Option to specify preference from post content, post meta and open graph tags
fr_FR: Option pour spécifier la préférence à partir des balises de contenu de publication, de méta de publication et de graphique ouvert

en: Publish audio to tumblr along with post content
fr_FR: Publier l'audio sur tumblr avec le contenu de la publication

en: Option to specify audio preference from  post content, post meta and open graph tags
fr_FR: Option pour spécifier la préférence audio à partir du contenu de la publication, de la méta de publication et des balises de graphique ouvertes

en: Filter Options
fr_FR: Opciones de filtro

en: Filter posts to publish based on categories
fr_FR: Filtrer les articles à publier en fonction des catégories

en: Filter posts to publish based on custom post types
fr_FR: Filtrer les publications à publier en fonction des types de publication personnalisés

en: Filter posts to publish based on sticky posts
fr_FR: Filtrer les messages à publier en fonction des messages collants

en: Configuration to enable/disable page publishing
fr_FR: Configuration pour activer/désactiver la publication de pages

en: Category filter for individual accounts
fr_FR: Filtre de catégorie pour les comptes individuels

en: Custom post type filter for individual accounts
fr_FR: Filtre de type de publication personnalisé pour les comptes individuels

en: Enable/Disable page publishing for individual accounts
fr_FR: Activer/désactiver la publication de pages pour les comptes individuels

en: Override auto publish scheduling for individual accounts
fr_FR: Ignorer la planification de la publication automatique pour les comptes individuels

en: Override auto publish based on sticky posts for individual accounts
fr_FR: Remplacer la publication automatique en fonction des messages persistants pour les comptes individuels

en: Scheduling
fr_FR: Planification

en: Instantaneous post publishing
fr_FR: Post-publication instantanée

en: Scheduled post publishing using cron
fr_FR: Publication de publication planifiée à l'aide de cron

en: Status summary of auto publish tasks by mail
fr_FR: Résumé de l'état des tâches de publication automatique par courrier

en: Configurable auto publishing time interval
fr_FR: Intervalle de temps de publication automatique configurable

en: Publishing History
fr_FR: Historique de publication

en: View auto publish history
fr_FR: Afficher l'historique de publication automatique

en: View auto publish error logs
fr_FR: Afficher les journaux d'erreurs de publication automatique

en: Option to republish post
fr_FR: Possibilité de republier le message

en: Option to reschedule publishing
fr_FR: Possibilité de reprogrammer la publication

en: Installation and Support
fr_FR: Installation et assistance

en: Free Installation
fr_FR: Installation gratuite

en: Privilege customer support
fr_FR: Assistance client Privilège

en: Addon Features
fr_FR: Fonctionnalités supplémentaires

en: Advanced Autopublish Scheduler
fr_FR: Avancé publication automatique ordonnanceur

en: URL-Shortener
fr_FR: Raccourcisseur d'URL

en: Privilege Management
fr_FR: Gestion des privilèges

en: Other
fr_FR: Autre

en: 1 month free subscription
fr_FR: 1 mois d'abonnement gratuit

en: 1 year free subscription
fr_FR: 1 an d'abonnement gratuit

en: Price
fr_FR: Prix

en: FREE
fr_FR: GRATUITE

en: Starts from 39 USD
fr_FR: À partir de 39 USD

en: Starts from 69 USD
fr_FR: À partir de 69 USD

en: Purchase
fr_FR: Achat

en: Buy Now
fr_FR: Acheter maintenant

en: Pinterest is added on experimental basis.
fr_FR: Pinterest est ajouté à titre expérimental.

en: Thank you for using <a href="%s" target="_blank"> %s </a> plugin from <a href="%s" target="_blank"> %s </a>. Would you consider supporting us with the continued development of the plugin using any of the below methods?
fr_FR: Merci d'avoir utilisé le plugin <a href="%s" target="_blank"> %s </a> de <a href="%s" target="_blank"> %s </a>. Envisageriez-vous de nous soutenir dans le développement continu du plugin en utilisant l'une des méthodes ci-dessous ?

en: Rate it 5★'s on wordpress
fr_FR: Taux de 5★'s sur facebook

en: Enable Backlink
fr_FR: Permettre Backlink

en: Share on
fr_FR: Partager sur

en: Donate
fr_FR: Faire un don

en: Don't Show This Again
fr_FR: Ne le montre plus

en: Fully Featured %s Plugin
fr_FR: Plugin %s complet

en: Just 39 USD
fr_FR: Seulement 39 USD

en: Compare Features
fr_FR: Comparer les fonctionnalités

en: Follow Us
fr_FR: Suivez nous

en: Support
fr_FR: Soutenir

en: Contact Us
fr_FR: Nous contacter

en: Please Rate Us
fr_FR: Veuillez nous évaluer

en: Create a ticket at Wordpress forum
fr_FR: Créer un ticket sur le forum Wordpress

en: Stay tuned for our updates
fr_FR: Restez à l'affût de nos mises à jour

en: Name
fr_FR: Nom

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Our Plugins
fr_FR: Nos plugins

en: Powered by
fr_FR: Alimenté par

en: Settings updated successfully.
fr_FR: Paramètres mis à jour avec succès.

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

en: Thank you for enabling backlink.
fr_FR: Merci pour la suggestion.

en: Please do a favour by enabling backlink to our site.
fr_FR: S'il vous plaît faites une faveur en permettant le backlink vers notre site.

en: Okay, Enable
fr_FR: OK, activer

en: FAQ
fr_FR: QFP

en: Readme
fr_FR: Lisez-moi

en: About
fr_FR: Sur

en: Auto Publish Logs
fr_FR: Journaux de publication automatique

en: Last ten logs of each social media account
fr_FR: Les dix derniers journaux de chaque compte de réseau social

en: Post Id
fr_FR: Identifiant de publication

en: Post Title
fr_FR: Titre du post

en: Account type
fr_FR: Type de compte

en: Published On
fr_FR: Publié le

en: Status
fr_FR: État

en: No logs Found
fr_FR: Pas de journaux trouvé

en: For publishing a simple text message, it will take 1 API call, Upload image option will take 2-3 API calls in Facebook and 4 api calls in Linkedin and attach link option take 1 API call(2 api calls for facebook if enabled option for clearing cache).
fr_FR: Pour publier un message texte simple, il faudra 1 appel API, l'option Télécharger l'image prendra 2-3 appels API dans Facebook et 4 appels API dans Linkedin et l'option de lien attacher prendra 1 appel API (2 appels API pour Facebook si l'option est activée pour vider le cache).

en: %s Package updated successfully.
fr_FR: %s Package mis à jour avec succès.

en: Please authorize %s app under Facebook/LinkedIn settings to access this page.
fr_FR: Veuillez autoriser l'application %s sous les paramètres Facebook/LinkedIn à accéder à cette page.

en: Manage Authorizations
fr_FR: Gérer les autorisations

en: Facebook Authorizations
fr_FR: Autorisations Facebook

en: LinkedIn Authorizations
fr_FR: Autorisations LinkedIn

en: Instagram Authorizations
fr_FR: Autorisations Instagram

en: Twitter Authorizations
fr_FR: Autorisations Twitter

en: Current Plan
fr_FR: Plan actuel

en: Allowed Facebook users
fr_FR: Utilisateurs Facebook autorisés

en: API limit per account
fr_FR: Limite d'API par compte

en: per hour
fr_FR: par heure

en: Package Expiry
fr_FR: Expiration du forfeit

en: Package Status
fr_FR: Statut du colis

en: Upgrade/Renew
fr_FR: Mettre à niveau/renouveler

en: Show all entries
fr_FR: Afficher toutes les entrées

en: Show entries from current wp installation
fr_FR: Afficher les entrées de l'installation actuelle de wp

en: Show entries from other wp installations
fr_FR: Afficher les entrées d'autres installations wp

en: Facebook username
fr_FR: Nom d'utilisateur Facebook

en: Selected pages
fr_FR: Pages sélectionnées

en: Selected groups
fr_FR: Groupes sélectionnés

en: %s url
fr_FR: %s URL

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: Account ID %s
fr_FR: ID de compte %s

en: Not Applicable
fr_FR: N'est pas applicable

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: (Inactive)
fr_FR: (Inactif)

en: No Authorizations
fr_FR: Aucune autorisation

en: Unable to connect. Please check your curl and firewall settings
fr_FR: Impossible de se connecter. Veuillez vérifier vos paramètres curl et pare-feu

en: Allowed LinkedIn users
fr_FR: Utilisateurs LinkedIn autorisés

en: per day
fr_FR: par jour

en: LinkedIn user name
fr_FR: Nom d'utilisateur LinkedIn

en: Allowed Instagram users
fr_FR: Utilisateurs Instagram autorisés

en: Instagram user name
fr_FR: Nom d'utilisateur Instagram

en: Allowed Twitter users
fr_FR: Utilisateurs Twitter autorisés

en: Twitter user name
fr_FR: Nom d'utilisateur Twitter

en: Please check whether the email is correct.
fr_FR: Veuillez vérifier si l'e-mail est correct.

en: Select atleast one list.
fr_FR: Sélectionnez au moins une liste.

en: You do not have sufficient permissions
fr_FR: Vous n’avez pas les autorisations suffisantes

en: Account details successfully deleted from %s
fr_FR: Les détails du compte ont été supprimés avec succès de %s

en: Thank you for enabling backlink !
fr_FR: Merci d'avoir activé le backlink !

en: Please connect your %s member account
fr_FR: Veuillez connecter votre compte membre %s

en: In-active Facebook account successfully deleted from %s
fr_FR: Compte Facebook inactif supprimé avec succès de %s

en: In-active LinkedIn account successfully deleted from %s
fr_FR: Compte LinkedIn inactif supprimé avec succès de %s

en: In-active Twitter account successfully deleted from %s
fr_FR: Compte Twitter inactif supprimé avec succès de %s

en: In-active Instagram account successfully deleted from %s
fr_FR: Compte Instagram inactif supprimé avec succès de %s

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Logs
fr_FR: Journaux

en: Suggest a Feature
fr_FR: Suggérer une fonctionnalité

en: Enable auto publish post to my facebook account
fr_FR: Activer la publication automatique des publications sur mon compte Facebook

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Posting method
fr_FR: Méthode de publication

en: Simple text message
fr_FR: Message texte simple

en: Text message with image
fr_FR: Message texte avec image

en: Upload image to app album
fr_FR: Télécharger l'image dans l'album de l'application

en: Upload image to timeline album
fr_FR: Télécharger l'image dans l'album de la chronologie

en: Text message with attached link
fr_FR: Message texte avec lien en pièce jointe

en: Attach your blog post
fr_FR: Joindre votre article de blog

en: Share a link to your blog post
fr_FR: Partager un lien vers votre article de blog

en: Message format for posting
fr_FR: Formato de mensaje para publicar

en: Insert the title of your post.
fr_FR: Insérez le titre de votre message.

en: Insert the URL where your post is displayed.
fr_FR: Insérez l'URL où votre message est affiché.

en: Insert the excerpt of your post.
fr_FR: Insérez l'extrait de votre message.

en: Insert the description of your post.
fr_FR: Insérez la description de votre message.

en: Insert the name of your blog.
fr_FR: Insérez le nom de votre blog.

en: Insert the nicename of the author.
fr_FR: Insérez le joli nom de l'auteur.

en: Insert the ID of your post.
fr_FR: Insérez l'identifiant de votre message.

en: Insert the publish date of your post.
fr_FR: Insérez la date de publication de votre article.

en: Insert the display name of the author.
fr_FR: Insérez le nom d'affichage de l'auteur.

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Enable auto publish post to my instagram account
fr_FR: Activer la publication automatique sur mon compte instagram

en: Enable auto publish posts to my twitter account
fr_FR: Activer la publication automatique des publications sur mon compte Twitter

en: Attach image to twitter post
fr_FR: Joindre l'image au message Twitter

en: Enable auto publish posts to my tumblr account
fr_FR: Activer la publication automatique des messages sur mon compte tumblr

en: Attachment to be posted to Tumblr
fr_FR: Pièce jointe à publier sur Tumblr

en: Link
fr_FR: Lien

en: Enable auto publish posts to my linkedin account
fr_FR: Activer la publication automatique des publications sur mon compte LinkedIn

en: Share post content with
fr_FR: Partager le contenu de la publication avec

en: Public
fr_FR: Publique

en: Connections only
fr_FR: Connexions uniquement

en: Connect your %s account
fr_FR: Connectez votre compte %s

en: Thanks again for using the plugin. We will never show the message again.
fr_FR: Merci encore d'avoir utilisé le plugin. Nous ne montrerons plus jamais le message.

en: Please fill facebook application name.
fr_FR: Veuillez remplir le nom de l'application facebook.

en: Please fill facebook application id.
fr_FR: Veuillez remplir l'identifiant de l'application facebook.

en: Please fill facebook application secret.
fr_FR: Veuillez remplir le secret de l'application facebook.

en: Please fill instagram application name.
fr_FR: Veuillez remplir le nom de l'application Instagram.

en: Please fill instagram application id.
fr_FR: Veuillez remplir l'identifiant de l'application Instagram.

en: Please fill instagram application secret.
fr_FR: Veuillez remplir le secret de l'application instagram.

en: Please fill api key.
fr_FR: Veuillez remplir la clé API.

en: Please fill api secret.
fr_FR: Veuillez remplir le secret de l'API.

en: Please fill twitter username.
fr_FR: Veuillez remplir le nom d'utilisateur Twitter.

en: Please fill twitter access token.
fr_FR: Veuillez remplir le jeton d'accès Twitter.

en: Please fill twitter access token secret.
fr_FR: Veuillez remplir le secret du jeton d'accès à Twitter.

en: Please fill message format for posting.
fr_FR: Veuillez remplir le format de message pour la publication.

en: Please fill linkedin api key
fr_FR: Veuillez remplir la clé de l'API Linkedin

en: Please fill linkedin api secret
fr_FR: Veuillez remplir le secret de l'API Linkedin

en: Please select share post to profile or company page
fr_FR: Veuillez sélectionner Partager la publication sur le profil ou la page de l'entreprise

en: Please fill tumblr username.
fr_FR: Veuillez remplir le nom d'utilisateur tumblr.

en: Please fill tumblr access token.
fr_FR: Veuillez remplir le jeton d'accès tumblr.

en: Please fill tumblr access token secret.
fr_FR: Veuillez remplir le secret du jeton d'accès tumblr.

en: Unable to authorize the linkedin application. Please check the details.
fr_FR: Impossible d'autoriser l'application LinkedIn. Veuillez vérifier les détails.

en: The state does not match. You may be a victim of CSRF.
fr_FR: L'état ne correspond pas. Vous pouvez être victime de CSRF.

en: Unable to authorize the facebook application. Please check your curl/fopen and firewall settings.
fr_FR: Impossible d'autoriser l'application facebook. Veuillez vérifier vos paramètres curl/fopen et pare-feu.

en: Account has been authenticated successfully.
fr_FR: Le compte a été authentifié avec succès.

en: Successfully connected to %s member area
fr_FR: Connexion réussie à l'espace membre %s

en: Selected pages saved successfully.
fr_FR: Les pages sélectionnées ont été enregistrées avec succès.

en: Facebook Settings
fr_FR: Paramètres Facebook

en: Twitter Settings
fr_FR: Paramètres Twitter

en: LinkedIn Settings
fr_FR: Paramètres LinkedIn

en: instagram Settings
fr_FR: paramètres Instagram

en: Tumblr Settings
fr_FR: Paramètres Tumblr

en: General Settings
fr_FR: Réglages généraux

en: Application needs authorisation
fr_FR: L'application nécessite une autorisation

en: Authorize
fr_FR: Autoriser

en: Reauthorize
fr_FR: Réautoriser

en: Application is authorized, go posting.
fr_FR: L'application est autorisée, allez poster.

en: You have to create a Facebook application before filling the following details.
fr_FR: Vous devez créer une application Facebook avant de remplir les détails suivants.

en: Click here </a></b>to create new Facebook application.
fr_FR: Cliquez ici </a></b>pour créer une nouvelle application Facebook.

en: In the application page in facebook, navigate to <b>%s</b>.
fr_FR: Dans la page de l'application sur Facebook, accédez à <b>%s</b>.

en: Set the site url as
fr_FR: Définissez l'URL du site comme

en: And then navigate to <b>%s</b>. Set the Valid OAuth redirect URIs as
fr_FR: Et puis naviguez jusqu'à <b>%s</b>. Définissez les URI de redirection OAuth valides sur

en: For detailed step by step instructions
fr_FR: Pour des instructions détaillées étape par étape

en: Click here
fr_FR: Cliquez ici

en: All fields given below are mandatory
fr_FR: Tous les champs indiqués ci-dessous sont obligatoires

en: Application name
fr_FR: Nom de l'application

en: This is for tracking purpose
fr_FR: Ceci est à des fins de suivi

en: Application Selection
fr_FR: Sélection d'applications

en: Own App
fr_FR: Propre application

en: requires app submission and Facebook review
fr_FR: nécessite la soumission de l'application et l'examen de Facebook

en: Help
fr_FR: Aider

en: App approval service available for 50 USD
fr_FR: Service d'approbation d'application disponible pour 50 USD

en: Expected time frame
fr_FR: Délai prévu

en: 30 days
fr_FR: 30 jours

en: Required details
fr_FR: Détails requis

en: 1.WordPress login
fr_FR: 1.Connexion WordPress

en: 2. Admin access to Facebook developer app for review submission (temporary).
fr_FR: 2. Accès administrateur à l'application de développement Facebook pour la soumission d'examen (temporaire).

en: For more details contact
fr_FR: Pour plus de détails contactez

en: Support Desk
fr_FR: Bureau d'assistance

en: %s App ( ready to publish )
fr_FR: Application %s (prête à publier)

en: Starts from 10 USD per year
fr_FR: À partir de 10 USD par an

en: 30 DAYS FREE TRIAL AVAILABLE
fr_FR: ESSAI GRATUIT DE 30 JOURS DISPONIBLE

en: How to use %s application
fr_FR: Comment utiliser l'application %s

en: Application id
fr_FR: ID d'application

en: Application secret
fr_FR: Secret d'application

en: Create app album(with <b> Application name </b>) in the Facebook pages,<br/> if you are using the posting method <b> Upload image to app album
fr_FR: Créez un album d'application (avec <b> Nom de l'application </b>) dans les pages Facebook,<br/> si vous utilisez la méthode de publication <b> Téléchargez l'image dans l'album d'application

en: Clear facebook cache before publishing to facebook
fr_FR: Effacer le cache facebook avant de publier sur facebook

en: Select facebook pages for auto publish
fr_FR: Sélectionnez les pages Facebook pour la publication automatique

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Selected facebook pages for auto publish
fr_FR: Pages Facebook sélectionnées pour la publication automatique

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Free trial is available only for first time users
fr_FR: L'essai gratuit est disponible uniquement pour les nouveaux utilisateurs

en: Use reauthorize button to change selected values
fr_FR: Utilisez le bouton de réautorisation pour modifier les valeurs sélectionnées

en: You have to create a Instagram application before filling the following details.
fr_FR: Vous devez créer une application Instagram avant de remplir les détails suivants.

en: Click here </a></b>to create new Instagram application.
fr_FR: Cliquez ici </a></b>pour créer une nouvelle application Instagram.

en: In the application page in instagram, navigate to <b>%s</b>. Set the site url as
fr_FR: Dans la page de l'application sur instagram, accédez à <b>%s</b>. Définissez l'URL du site comme

en: requires app submission and Instagram review
fr_FR: nécessite la soumission de l'application et l'examen d'Instagram

en: 1. WordPress login
fr_FR: 1. Connexion WordPress

en: 2. Admin access to Instagram developer app for review submission (temporary).
fr_FR: 2. Accès administrateur à l'application de développement Instagram pour la soumission d'examen (temporaire).

en: Text message with Image
fr_FR: Message texte avec image

en: Optional in the case of <b>Text message with image </b>posting methods
fr_FR: Facultatif dans le cas des méthodes de publication de <b>SMS avec image</b>

en: Select instagram pages for auto publish
fr_FR: Sélectionnez les pages Instagram pour la publication automatique

en: Selected instagram pages for auto publish
fr_FR: Pages Instagram sélectionnées pour la publication automatique

en: You have to create a Twitter application before filling in following fields.
fr_FR: Vous devez créer une application Twitter avant de remplir les champs suivants.

en: Click here </a></b>to create new application. Specify the website for the application as
fr_FR: Cliquez ici </a></b>pour créer une nouvelle application. Spécifiez le site Web de l'application comme

en: In the twitter application, navigate to <b>%s</b>. Select <b>%s</b> option.
fr_FR: Dans l'application Twitter, accédez à <b>%s</b>. Sélectionnez l'option <b>%s</b>.

en: After updating access, navigate to <b>%s</b> in the application and click <b>Create my access token </b> button.
fr_FR: Après avoir mis à jour l'accès, accédez à <b>%s</b> dans l'application et cliquez sur le bouton <b>Créer mon jeton d'accès</b>.

en: requires app submission and Twitter review
fr_FR: nécessite la soumission de l'application et l'examen de Twitter

en: 2. Admin access to Twitter developer app for review submission (temporary)
fr_FR: 2. Accès administrateur à l'application de développement Twitter pour la soumission d'examen (temporaire)

en: API key
fr_FR: Clé API

en: API secret
fr_FR: Clé secrète de l'API

en: Twitter username
fr_FR: Nom d'utilisateur Twitter

en: Access token
fr_FR: Jeton d'accès

en: Access token secret
fr_FR: Secret du jeton d'accès

en: Twitter character limit
fr_FR: Limite de caractères Twitter

en: The character limit of tweets  is 280.
fr_FR: La limite de caractères des tweets est de 280.

en: Use 140 for languages like Chinese, Japanese and Korean <br/> which won't get the 280 character length limit.
fr_FR: Utilisez 140 pour les langues telles que le chinois, le japonais et le coréen <br/> qui n'obtiendront pas la limite de 280 caractères.

en: You have to create a Linkedin application before filling the following details.
fr_FR: Vous devez créer une application Linkedin avant de remplir les détails suivants.

en: Click here </a></b> to create new Linkedin application.
fr_FR: Cliquez ici </a></b> pour créer une nouvelle application Linkedin.

en: Specify the website url for the application as
fr_FR: Spécifiez l'URL du site Web de l'application comme suit

en: Specify the authorized redirect url as
fr_FR: Spécifiez l'url de redirection autorisée comme

en: %s usage
fr_FR: %s utilisation

en: Own app-Basic profile fields only
fr_FR: Champs de profil de base de l'application propre uniquement

en: Own app-Basic profile fields + company pages
fr_FR: Champs de profil App-Basic propres + pages d'entreprise

en: requires app submission and LinkedIn review
fr_FR: nécessite la soumission de l'application et l'examen de LinkedIn

en: How can I create a Linkedin Application
fr_FR: Comment puis-je créer une application Linkedin

en: LinkedIn Sign-In Method
fr_FR: Méthode de connexion LinkedIn

en: Starting from August 1, 2023, "<b>Sign In with LinkedIn</b>" (SIWL) has been deprecated. For all new apps, we strongly recommend using "<b>Sign In with LinkedIn using OpenID Connect</b>" as the preferred Sign-In method.
    
    	<br/>Existing apps that are currently utilizing "Sign In with LinkedIn," can continue to do so. If you decide transition to "Sign In with LinkedIn using OpenID Connect," please ensure that you add this option under your LinkedIn Developer App"s product section.
fr_FR: Depuis le 1er août 2023, “<b>Connectez-vous avec LinkedIn</b>” (SIWL) est obsolète. Pour toutes les nouvelles applications, nous vous recommandons fortement d’utiliser « <b>Connectez-vous avec LinkedIn à l’aide d’OpenID Connect</b> » comme méthode de connexion préférée.
    
    <br/>Les applications existantes qui utilisent actuellement « Se connecter avec LinkedIn » peuvent continuer à le faire. Si vous décidez de passer à « Connectez-vous avec LinkedIn à l’aide d’OpenID Connect », assurez-vous d’ajouter cette option dans la section produit de votre application de développement LinkedIn.

en: Sign In with LinkedIn
fr_FR: Connectez-vous avec LinkedIn

en: Sign In with LinkedIn using OpenID Connect
fr_FR: Connectez-vous avec LinkedIn en utilisant OpenID Connect

en: Client ID
fr_FR: Identité du client

en: Client Secret
fr_FR: Clé secrète du client

en: Optional
fr_FR: Optionnelle

en: Share post to profile
fr_FR: Partager la publication sur le profil

en: Select pages for auto publish
fr_FR: Sélectionner les pages pour la publication automatique

en: Failed to fetch company details.
fr_FR: Échec de la récupération des détails de l'entreprise.

en: No companies found.
fr_FR: Aucune entreprise trouvée.

en: Share post to company page
fr_FR: Partager la publication sur la page de l'entreprise

en: You have to create a Tumblr application before filling in following fields.
fr_FR: Vous devez créer une application Tumblr avant de remplir les champs suivants.

en: Click here </a></b> to create new application.<br> Specify the application website for the application as
fr_FR: Cliquez ici </a></b> pour créer une nouvelle application.<br> Spécifiez le site Web de l'application pour l'application comme

en: Specify the default callback URL as
fr_FR: Spécifiez l'URL de rappel par défaut comme

en: For detailed step by step instructions <b><a href="%s" target="_blank"> Click here
fr_FR: Pour des instructions détaillées étape par étape <b><a href="%s" target="_blank"> Cliquez ici

en: How can I create a Tumblr Application
fr_FR: Comment puis-je créer une application Tumblr

en: Tumblr username
fr_FR: Nom d'utilisateur Tumblr

en: Note : </b>Message can not be posted to tumblr while attaching image.
fr_FR: Remarque : </b> Le message ne peut pas être publié sur tumblr lors de la pièce jointe.

en: save
fr_FR: sauver

en: Basic Settings
fr_FR: Paramètres de base

en: Publish wordpress `posts` to social media
fr_FR: Publier des "messages" wordpress sur les réseaux sociaux

en: Publish wordpress `pages` to social media
fr_FR: Publier des "pages" wordpress sur les réseaux sociaux

en: Select wordpress custom post types for auto publish
fr_FR: Sélectionnez les types de publication personnalisés wordpress pour la publication automatique

en: Advanced Settings
fr_FR: Réglages avancés

en: Enforce og tags for Facebook and LinkedIn
fr_FR: Appliquer les balises og pour Facebook et LinkedIn

en: If you enable, Open Graph tags will be generated while posting to Facebook and LinkedIn. <br/>
    						 When sharing links to Facebook and LinkedIn, <b> Facebook/LinkedIn Crawler </b> uses internal heuristics to set the preview image for your content when using the posting method <b> Share a link to your blog post </b> or <b> Attach your blog post </b> in Facebook and also when sharing to LinkedIn.
fr_FR: Si vous l'activez, les balises Open Graph seront générées lors de la publication sur Facebook et LinkedIn. <br/>
    Lors du partage de liens vers Facebook et LinkedIn, <b> Facebook/LinkedIn Crawler </b> utilise une heuristique interne pour définir l'image d'aperçu de votre contenu lors de l'utilisation de la méthode de publication <b> Partagez un lien vers votre article de blog </b> ou <b> Joignez votre article de blog </b> sur Facebook et également lors du partage sur LinkedIn.

en: If Open Graph tags are present, most major content sharing platform's crawler will not have to rely on it's own analysis to determine what content will be shared, which improves the likelihood that the information that is shared is exactly what you intended.
fr_FR: Si des balises Open Graph sont présentes, le robot d'exploration de la plupart des principales plates-formes de partage de contenu n'aura pas à s'appuyer sur sa propre analyse pour déterminer quel contenu sera partagé, ce qui améliore la probabilité que les informations partagées correspondent exactement à ce que vous vouliez.

en: Add twitter cards while posting to twitter
fr_FR: Ajouter des cartes Twitter lors de la publication sur Twitter

en: By crawling twitter card specific meta tags, twitter can generate a summarised preview of the tweeted link.<br/> * To generete tweet preview of post,set <b>Attach media to twitter post</b> as <b>No</b>.
fr_FR: En explorant les balises méta spécifiques à la carte Twitter, Twitter peut générer un aperçu résumé du lien tweeté.<br/> * Pour générer un aperçu du tweet de la publication, définissez <b>Joindre le média à la publication Twitter</b> sur <b>Non< /b>.

en: Select post categories for auto publish
fr_FR: Sélectionnez les catégories de publication pour la publication automatique

en: All
fr_FR: Toute

en: Specific
fr_FR: Spécifique

en: NIL
fr_FR: NÉANT

en: Auto publish on editing posts/pages/custom post types
fr_FR: Publication automatique lors de la modification des publications/pages/types de publication personnalisés

en: Enabled
fr_FR: Activée

en: Disabled
fr_FR: Désactivée

en: Use settings from post creation or post updation
fr_FR: Utiliser les paramètres de création de publication ou de mise à jour de publication

en: Auto publish on creating posts/pages/custom post types
fr_FR: Publication automatique lors de la création de publications/pages/types de publication personnalisés

en: Enable SSL peer verification in remote requests
fr_FR: Activer la vérification SSL peer dans les requêtes distantes

en: Apply filters during publishing
fr_FR: Appliquer des filtres lors de la publication

en: Other Settings
fr_FR: Autres réglages

en: Enable credit link to author
fr_FR: Activer le lien de crédit à l'auteur

en: Enable premium version ads
fr_FR: Activer les annonces de la version premium

en: Update Settings
fr_FR: Modifier

en: Thank you for the suggestion.
fr_FR: Merci pour la suggestion.

en: %s not able to process the request.
fr_FR: %s n'a pas pu traiter la demande.

en: Please suggest a feature.
fr_FR: Veuillez suggérer une fonctionnalité.

en: Contribute And Get Rewarded
fr_FR: Contribuez et soyez récompensé

en: Suggest a feature for this plugin and stand a chance to get a free copy of premium version of this plugin.
fr_FR: Suggérez une fonctionnalité pour ce plugin et courez la chance d'obtenir une copie gratuite de la version premium de ce plugin.

en: Send Mail To Us
fr_FR: Envoyez-nous un courrier

en: Hi there!  Im just a plugin, not much I can do when called directly.
fr_FR: Salut! Je ne suis qu'un plugin, je ne peux pas faire grand-chose lorsqu'il est appelé directement.
