multilang - en to ja translation catalogue (357 entries)

en: %s API package for 1 year, worth 40 USD(1 fb account @ 10 api calls per hour, 1 linkedin account @ 25 api per day,1 twitter account @ 10 api calls per hour,1 instagram account @ 25 api per day)
ja: ％s API 1年間の パッケージ、40米ドル相当（1時間あたり1fbアカウント@10 api呼び出し、1日あたり25apiで1LinkedInアカウント、1時間あたり10api呼び出しで1twitterアカウント、1日あたり1instagramアカウント@25 api

en: %s App ( ready to publish )
ja: %sアプリ（公開する準備ができました）

en: %s Free
ja: %s無料

en: %s Package updated successfully.
ja: %sパッケージが正常に更新されました。

en: %s automatically publishes posts from your blog to your Facebook, Twitter , Instagram and LinkedIn pages. It allows you to filter posts based on post-types and categories. %s is developed and maintained by
ja: %sは、ブログからフェイスブック、ツイッター、インスタグラム、リンクトインのページに投稿を自動的に公開します。投稿の種類とカテゴリに基づいて投稿をフィルタリングできます。%sは、によって開発および保守されています

en: %s not able to process the request.
ja: %sはリクエストを処理できません。

en: %s premium
ja: %sプレミアム

en: %s usage
ja: %s使用量

en: (Inactive)
ja: （非活性）

en: 1 month free subscription
ja: 1か月の無料サブスクリプション

en: 1 year free subscription
ja: 1年間の無料サブスクリプション

en: 1. WordPress login
ja: 1.WordPressログイン

en: 1.WordPress login
ja: 1.WordPressログイン

en: 2. Admin access to Facebook developer app for review submission (temporary).
ja: 2.レビュー送信用のFacebook開発者アプリへの管理者アクセス（一時的）。

en: 2. Admin access to Instagram developer app for review submission (temporary).
ja: 2.レビュー送信用のInstagram開発者アプリへの管理者アクセス（一時的）。

en: 2. Admin access to Twitter developer app for review submission (temporary)
ja: 2.レビュー送信のためのTwitter開発者アプリへの管理者アクセス（一時的）

en: 30 DAYS FREE TRIAL AVAILABLE
ja: 30日間の無料トライアルをご利用いただけます

en: 30 days
ja: 30日

en: API key
ja: APIキー

en: API limit per account
ja: アカウントあたりのAPI制限

en: API secret
ja: APIシークレット

en: About
ja: 約

en: Access token
ja: アクセストークン

en: Access token secret
ja: アクセストークンシークレット

en: Account ID %s
ja: アカウントID%s

en: Account details successfully deleted from %s
ja: アカウントの詳細が%sから正常に削除されました

en: Account has been authenticated successfully.
ja: アカウントは正常に認証されました。

en: Account type
ja: 口座の種類

en: Action
ja: アクション

en: Add twitter cards while posting to twitter
ja: Twitterに投稿しながらTwitterカードを追加する

en: Addon Features
ja: アドオン機能

en: Advanced Autopublish Scheduler
ja: 高度な自動公開スケジューラ

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: After updating access, navigate to <b>%s</b> in the application and click <b>Create my access token </b> button.
ja: アクセスを更新したら、アプリケーションで<b>%s </ b>に移動し、[<b>アクセストークンの作成</b>]ボタンをクリックします。

en: All
ja: 全て

en: All fields given below are mandatory
ja: 以下に示すすべてのフィールドは必須です

en: Allowed Facebook users
ja: 許可されたFacebookユーザー

en: Allowed Instagram users
ja: 許可されたInstagramユーザー

en: Allowed LinkedIn users
ja: 許可されたLinkedInユーザー

en: Allowed Twitter users
ja: 許可されたTwitterユーザー

en: And then navigate to <b>%s</b>. Set the Valid OAuth redirect URIs as
ja: 次に、<b>%s</b>に移動します。有効なOAuthリダイレクトURIを次のように設定します

en: App approval service available for 50 USD
ja: 50米ドルで利用可能なアプリ承認サービス

en: Application Selection
ja: アプリケーションの選択

en: Application id
ja: アプリケーションID

en: Application is authorized, go posting.
ja: アプリケーションが承認されました。投稿してください。

en: Application name
ja: アプリケーション名

en: Application needs authorisation
ja: アプリケーションには承認が必要です

en: Application secret
ja: アプリケーションシークレット

en: Apply filters during publishing
ja: 公開中にフィルターを適用する

en: Attach image to twitter post
ja: Twitterの投稿に画像を添付

en: Attach your blog post
ja: ブログ投稿を添付してください

en: Attachment to be posted to Tumblr
ja: Tumblrに投稿する添付ファイル

en: Authorize
ja: 承認する

en: Auto Publish Logs
ja: ログの自動公開

en: Auto publish on creating posts/pages/custom post types
ja: 投稿/ページ/カスタム投稿タイプの作成時に自動公開

en: Auto publish on editing posts/pages/custom post types
ja: 投稿/ページ/カスタム投稿タイプの編集時に自動公開

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Buy Now
ja: 今買う

en: By crawling twitter card specific meta tags, twitter can generate a summarised preview of the tweeted link.<br/> * To generete tweet preview of post,set <b>Attach media to twitter post</b> as <b>No</b>.
ja: Twitterカード固有のメタタグをクロールすることで、Twitterはツイートされたリンクの要約プレビューを生成できます。<br/> *投稿のツイートプレビューを生成するには、<b>Twitter投稿にメディアを添付</b>を<b>いいえ<に設定します。 /b>。

en: Category filter for individual accounts
ja: 個人アカウントのカテゴリフィルター

en: Clear facebook cache before publishing to facebook
ja: Facebookに公開する前にFacebookのキャッシュをクリアする

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Click here </a></b> to create new Linkedin application.
ja: ここをクリック</a></b>して、新しいLinkedinアプリケーションを作成します。

en: Click here </a></b> to create new application.<br> Specify the application website for the application as
ja: ここをクリック</a></b>して、新しいアプリケーションを作成します。<br>アプリケーションのアプリケーションWebサイトを次のように指定します

en: Click here </a></b>to create new Facebook application.
ja: ここをクリック</a></b>して、新しいFacebookアプリケーションを作成します。

en: Click here </a></b>to create new Instagram application.
ja: ここをクリック</a></b>して、新しいInstagramアプリケーションを作成します。

en: Click here </a></b>to create new application. Specify the website for the application as
ja: 新しいアプリケーションを作成するには、ここをクリックしてください</a></b>。アプリケーションのWebサイトを次のように指定します

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Client Secret
ja: クライアントシークレット

en: Compare Features
ja: 機能の比較

en: Configurable auto publishing time interval
ja: 構成可能な自動公開時間間隔

en: Configuration to enable/disable page publishing
ja: ページ公開を有効/無効にする構成

en: Connect your %s account
ja: %sアカウントを接続します

en: Connections
ja: 接続

en: Connections only
ja: 接続のみ

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: Contribute And Get Rewarded
ja: 貢献して報酬を得る

en: Create a ticket at Wordpress forum
ja: Wordpressフォーラムでチケットを作成する

en: Create app album(with <b> Application name </b>) in the Facebook pages,<br/> if you are using the posting method <b> Upload image to app album
ja: Facebookページでアプリアルバム（<b>アプリケーション名</ b>）を作成します。<br/>投稿方法を使用している場合は、<b>アプリアルバムに画像をアップロードします

en: Current Plan
ja: 現在の計画

en: Custom post type filter for individual accounts
ja: 個人アカウント用のカスタム投稿タイプフィルター

en: Delete
ja: デリート

en: Disabled
ja: 使用禁止

en: Dismiss
ja: 下げる

en: Don't Show This Again
ja: これを二度と見せないでください

en: Donate
ja: 寄付する

en: Email
ja: Eメール

en: Enable Backlink
ja: バックリンクを有効にする

en: Enable SSL peer verification in remote requests
ja: リモートリクエストでSSLピア検証を有効にする

en: Enable auto publish post to my facebook account
ja: Facebookアカウントへの投稿の自動公開を有効にする

en: Enable auto publish post to my instagram account
ja: Instagramアカウントへの投稿の自動公開を有効にする

en: Enable auto publish posts to my linkedin account
ja: LinkedInアカウントへの投稿の自動公開を有効にする

en: Enable auto publish posts to my tumblr account
ja: Tumblrアカウントへの投稿の自動公開を有効にする

en: Enable auto publish posts to my twitter account
ja: Twitterアカウントへの投稿の自動公開を有効にする

en: Enable credit link to author
ja: 著者へのクレジットリンクを有効にする

en: Enable premium version ads
ja: プレミアムバージョンの広告を有効にする

en: Enable/Disable SSL peer verification
ja: SSLピア検証を有効/無効にします

en: Enable/Disable page publishing for individual accounts
ja: 個々のアカウントのページ公開を有効/無効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Enforce og tags for Facebook and LinkedIn
ja: FacebookとLinkedInにogタグを適用する

en: Expected time frame
ja: 予想される時間枠

en: FAQ
ja: よくある質問

en: FREE
ja: ただで

en: Facebook
ja: フェイスブック

en: Facebook Authorizations
ja: フェイスブックの承認

en: Facebook Settings
ja: Facebookの設定

en: Facebook username
ja: Facebookのユーザー名

en: Failed to fetch company details.
ja: 会社の詳細を取得できませんでした。

en: Feature
ja: 特徴

en: Feature group
ja: 機能グループ

en: Filter Options
ja: フィルタオプション

en: Filter posts to publish based on categories
ja: カテゴリに基づいて公開する投稿をフィルタリングする

en: Filter posts to publish based on custom post types
ja: カスタム投稿タイプに基づいて公開する投稿をフィルタリングする

en: Filter posts to publish based on sticky posts
ja: スティッキー投稿に基づいて公開する投稿をフィルタリングする

en: Follow Us
ja: フォローする

en: For detailed step by step instructions
ja: 詳細なステップバイステップの説明について

en: For detailed step by step instructions <b><a href="%s" target="_blank"> Click here
ja: 詳細な手順については、<b> <a href="%s"target="_blank">ここをクリックしてください

en: For more details contact
ja: 詳細についてはお問い合わせください

en: For publishing a simple text message, it will take 1 API call, Upload image option will take 2-3 API calls in Facebook and 4 api calls in Linkedin and attach link option take 1 API call(2 api calls for facebook if enabled option for clearing cache).
ja: 簡単なテキストメッセージを公開するには、1つのAPI呼び出しが必要です。画像のアップロードオプションはFacebookで2〜3のAPI呼び出しを取り、Linkedinで4つのAPI呼び出しを取り、リンクオプションを添付すると1つのAPI呼び出しを取ります（有効なオプションの場合、Facebookの2つのAPI呼び出しキャッシュのクリア）。

en: Free Installation
ja: 無料インストール

en: Free trial is available only for first time users
ja: 無料トライアルは初めてのユーザーのみが利用できます

en: Fully Featured %s Plugin
ja: フル機能の%sプラグイン

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Hash Tags support for Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Tumblr and Pinterest
ja: Facebook、Twitter、Linkedin、Instagram、Tumblr、Pinterestのハッシュタグのサポート

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hi there!  Im just a plugin, not much I can do when called directly.
ja: やあ！私は単なるプラグインであり、直接呼び出されたときにできることはあまりありません。

en: How can I create a Linkedin Application
ja: Linkedinアプリケーションを作成するにはどうすればよいですか

en: How can I create a Tumblr Application
ja: Tumblrアプリケーションを作成するにはどうすればよいですか

en: How to use %s application
ja: %sアプリケーションの使用方法

en: If Open Graph tags are present, most major content sharing platform's crawler will not have to rely on it's own analysis to determine what content will be shared, which improves the likelihood that the information that is shared is exactly what you intended.
ja: Open Graphタグが存在する場合、ほとんどの主要なコンテンツ共有プラットフォームのクローラーは、共有されるコンテンツを決定するために独自の分析に依存する必要がないため、共有される情報が意図したとおりである可能性が高くなります。

en: If you enable, Open Graph tags will be generated while posting to Facebook and LinkedIn. <br/>
    						 When sharing links to Facebook and LinkedIn, <b> Facebook/LinkedIn Crawler </b> uses internal heuristics to set the preview image for your content when using the posting method <b> Share a link to your blog post </b> or <b> Attach your blog post </b> in Facebook and also when sharing to LinkedIn.
ja: 有効にすると、FacebookおよびLinkedInへの投稿中にOpenGraphタグが生成されます。 <br/>
    FacebookやLinkedInへのリンクを共有する場合、<b> Facebook / LinkedIn Crawler </ b>は、投稿方法を使用するときに、内部ヒューリスティックを使用してコンテンツのプレビュー画像を設定します。<b>ブログ投稿へのリンクを共有する</b>または<b>Facebookにブログ投稿を添付</b>し、LinkedInに共有する場合も同様です。

en: If you would like to have more features , please try <a href="%s" target="_blank">%s</a> which is a premium version of this plugin. We have included a quick comparison of the free and premium plugins for your reference.
ja: より多くの機能が必要な場合は、このプラグインのプレミアムバージョンである<a href="%s" target="_blank">%s</a>をお試しください。参考までに、無料プラグインとプレミアムプラグインの簡単な比較を含めました。

en: Image
ja: 画像

en: Image Options
ja: 画像オプション

en: In the application page in facebook, navigate to <b>%s</b>.
ja: Facebookのアプリケーションページで、<b>%s</b>に移動します。

en: In the application page in instagram, navigate to <b>%s</b>. Set the site url as
ja: Instagramのアプリケーションページで、<b>%s</b>に移動します。サイトのURLを次のように設定します

en: In the twitter application, navigate to <b>%s</b>. Select <b>%s</b> option.
ja: Twitterアプリケーションで、<b>%s</b>に移動します。 <b>%s</b>オプションを選択します。

en: In-active Facebook account successfully deleted from %s
ja: 非アクティブなFacebookアカウントが%sから正常に削除されました

en: In-active Instagram account successfully deleted from %s
ja: 非アクティブなInstagramアカウントが%sから正常に削除されました

en: In-active LinkedIn account successfully deleted from %s
ja: 非アクティブなLinkedInアカウントが%sから正常に削除されました

en: In-active Twitter account successfully deleted from %s
ja: 非アクティブなTwitterアカウントが%sから正常に削除されました

en: Insert the ID of your post.
ja: 投稿のIDを挿入します。

en: Insert the URL where your post is displayed.
ja: 投稿が表示されているURLを挿入します。

en: Insert the description of your post.
ja: 投稿の説明を挿入します。

en: Insert the display name of the author.
ja: 著者の表示名を挿入します。

en: Insert the excerpt of your post.
ja: 投稿の抜粋を挿入します。

en: Insert the name of your blog.
ja: ブログの名前を挿入します。

en: Insert the nicename of the author.
ja: 著者のnicenameを挿入します。

en: Insert the publish date of your post.
ja: 投稿の公開日を挿入します。

en: Insert the title of your post.
ja: 投稿のタイトルを挿入します。

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: Instagram Authorizations
ja: インスタグラムの承認

en: Instagram user name
ja: Instagramのユーザー名

en: Installation and Support
ja: インストールとサポート

en: Instantaneous post publishing
ja: 瞬時の投稿公開

en: Just 39 USD
ja: わずか39米ドル

en: Last ten logs of each social media account
ja: 各ソーシャルメディアアカウントの最後の10ログ

en: Link
ja: リンク

en: LinkedIn
ja: リンクトイン

en: LinkedIn Authorizations
ja: リンクトインの承認

en: LinkedIn Settings
ja: LinkedInの設定

en: LinkedIn Sign-In Method
ja: LinkedIn サインイン方法

en: LinkedIn user name
ja: LinkedInのユーザー名

en: Logs
ja: ログ

en: Manage Authorizations
ja: 承認の管理

en: Message format for posting
ja: 投稿用のメッセージ形式

en: NIL
ja: ニル

en: Name
ja: 名前

en: No
ja: ノー

en: No Authorizations
ja: 承認なし

en: No companies found.
ja: 会社が見つかりません。

en: No logs Found
ja: ログが見つかりません

en: Not Applicable
ja: 適用できない

en: Note
ja: 注意

en: Note : </b>Message can not be posted to tumblr while attaching image.
ja: 注：</ b>画像を添付している間は、メッセージをtumblrに投稿できません。

en: Okay, Enable
ja: はい、有効にします

en: Option to add twitter image description for visually impaired people
ja: 視覚障害者向けのTwitter画像の説明を追加するオプション

en: Option to republish existing posts
ja: 既存の投稿を再公開するオプション

en: Option to republish post
ja: 投稿を再公開するオプション

en: Option to reschedule publishing
ja: 公開を再スケジュールするオプション

en: Option to specify audio preference from  post content, post meta and open graph tags
ja: 投稿コンテンツ、投稿メタ、オープングラフタグからオーディオ設定を指定するオプション

en: Option to specify multiphoto preference from post content and post meta
ja: 投稿コンテンツと投稿メタからマルチフォトプリファレンスを指定するオプション

en: Option to specify preference from featured image, post content, post meta and open graph tags
ja: 注目の画像、投稿コンテンツ、投稿メタ、オープングラフタグから設定を指定するオプション

en: Option to specify preference from post content, post meta and open graph tags
ja: 投稿コンテンツ、投稿メタ、オープングラフタグから設定を指定するオプション

en: Option to use post tags as hash tags
ja: 投稿タグをハッシュタグとして使用するオプション

en: Optional
ja: オプショナル

en: Optional in the case of <b>Text message with image </b>posting methods
ja: <b>画像付きのテキストメッセージ</b>の投稿方法の場合はオプション

en: Other
ja: 他の

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Our Plugins
ja: 私たちのプラグイン

en: Override auto publish based on sticky posts for individual accounts
ja: 個々のアカウントのスティッキー投稿に基づいて自動公開を上書きする

en: Override auto publish scheduling for individual accounts
ja: 個々のアカウントの自動公開スケジュールを上書きする

en: Own App
ja: 自分のアプリ

en: Own app-Basic profile fields + company pages
ja: 独自のアプリ-基本的なプロファイルフィールド+会社のページ

en: Own app-Basic profile fields only
ja: 独自のアプリ-基本プロファイルフィールドのみ

en: Package Expiry
ja: パッケージの有効期限

en: Package Status
ja: パッケージステータス

en: Pinterest
ja: ピンタレスト

en: Pinterest is added on experimental basis.
ja: ピンタレストは実験的に追加されています。

en: Please Rate Us
ja: 評価してください

en: Please authorize %s app under Facebook/LinkedIn settings to access this page.
ja: このページにアクセスするには、Facebook / LinkedIn設定で%sアプリを承認してください。

en: Please check whether the email is correct.
ja: メールが正しいか確認してください。

en: Please connect your %s member account
ja: %sメンバーアカウントに接続してください

en: Please do a favour by enabling backlink to our site.
ja: 当サイトへのバックリンクを有効にしてください。

en: Please fill api key.
ja: APIキーを入力してください。

en: Please fill api secret.
ja: APIシークレットを入力してください。

en: Please fill facebook application id.
ja: フェイスブックのアプリケーションIDを記入してください。

en: Please fill facebook application name.
ja: フェイスブックのアプリケーション名を入力してください。

en: Please fill facebook application secret.
ja: フェイスブックのアプリケーションの秘密を記入してください。

en: Please fill instagram application id.
ja: InstagramのアプリケーションIDを入力してください。

en: Please fill instagram application name.
ja: フェイスブックのアプリケーション名を入力してください。

en: Please fill instagram application secret.
ja: Instagramのアプリケーションシークレットを記入してください。

en: Please fill linkedin api key
ja: LinkedInのAPIキーを入力してください

en: Please fill linkedin api secret
ja: LinkedInのAPIシークレットを入力してください

en: Please fill message format for posting.
ja: 投稿用のメッセージ形式を入力してください。

en: Please fill tumblr access token secret.
ja: Tumblrアクセス​​トークンシークレットを入力してください。

en: Please fill tumblr access token.
ja: Tumblrアクセス​​トークンを入力してください。

en: Please fill tumblr username.
ja: Tumblrのユーザー名を入力してください。

en: Please fill twitter access token secret.
ja: Twitterアクセス​​トークンの秘密を記入してください。

en: Please fill twitter access token.
ja: Twitterアクセス​​トークンを入力してください。

en: Please fill twitter username.
ja: Twitterのユーザー名を入力してください。

en: Please select atleast one page
ja: 少なくとも1ページを選択してください

en: Please select share post to profile or company page
ja: プロフィールまたは会社のページに投稿を共有するを選択してください

en: Please suggest a feature.
ja: 機能を提案してください.

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Post Id
ja: 投稿ID

en: Post Title
ja: 記事のタイトル

en: Posting Options
ja: 投稿オプション

en: Posting method
ja: 投稿方法

en: Powered by
ja: 搭載

en: Price
ja: 価格

en: Privilege Management
ja: 特権管理

en: Privilege customer support
ja: 特権カスタマーサポート

en: Public
ja: 公衆

en: Publish audio to tumblr along with post content
ja: 投稿コンテンツと一緒にオーディオをタンブラーに公開する

en: Publish images along with post content
ja: 投稿コンテンツと一緒に画像を公開する

en: Publish multiple images to facebook, tumblr, linkedin and twitter along with post content
ja: 投稿コンテンツとともに、フェイスブック、タンブラー、リンクトイン, ツイッターに複数の画像を公開する

en: Publish to facebook groups
ja: フェイスブックグループに公開する

en: Publish to facebook pages
ja: フェイスブックページに公開する

en: Publish to instagram Business accounts
ja: Instagramのビジネスアカウントに公開する

en: Publish to linkedin company pages
ja: LinkedInの会社のページに公開する

en: Publish to linkedin profile
ja: リンクトインプロフィールに公開

en: Publish to multiple social media accounts
ja: 複数のソーシャルメディアアカウントに公開する

en: Publish to pinterest boards
ja: ピンタレストボードに公開

en: Publish to tumblr profile
ja: Tumblrプロフィールに公開

en: Publish to twitter profile
ja: ツイッタープロフィールに公開

en: Publish video to facebook, tumblr,Linkedin, Instagram and twitter along with post content
ja: 投稿コンテンツと一緒にFacebook、tumblr、Linkedin、Instagram、Twitterにビデオを公開する

en: Publish wordpress `pages` to social media
ja: ワードプレスの「ページ」をソーシャルメディアに公開する

en: Publish wordpress `posts` to social media
ja: ワードプレスの「投稿」をソーシャルメディアに公開する

en: Published On
ja: 公開日

en: Publishing History
ja: 出版履歴

en: Purchase
ja: 購入

en: Rate it 5★'s on wordpress
ja: ワードプレスで5★を評価してください

en: Readme
ja: リードミー

en: Reauthorize
ja: 再承認

en: Required details
ja: 必要な詳細

en: Save
ja: 保存

en: Save auto publish settings of individual posts
ja: 個々の投稿の自動公開設定を保存します

en: Scheduled post publishing using cron
ja: Cronを使用したスケジュールされたポストパブリッシング

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: Select
ja: 選択する

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select atleast one list.
ja: 少なくとも1つのリストを選択してください。

en: Select facebook pages for auto publish
ja: 自動公開するFacebookページを選択します

en: Select instagram pages for auto publish
ja: 自動公開するInstagramページを選択します

en: Select pages for auto publish
ja: 自動公開するページを選択します

en: Select post categories for auto publish
ja: 自動公開する投稿カテゴリを選択します

en: Select wordpress custom post types for auto publish
ja: 自動公開用のWordPressカスタム投稿タイプを選択

en: Selected facebook pages for auto publish
ja: 自動公開用に選択されたFacebookページ

en: Selected groups
ja: 選択したグループ

en: Selected instagram pages for auto publish
ja: 自動公開用に選択されたInstagramページ

en: Selected pages
ja: 選択したページ

en: Selected pages saved successfully.
ja: 選択したページが正常に保存されました。

en: Send Mail To Us
ja: 私たちにメールを送る

en: Separate default image url for publishing to multiple social media accounts
ja: 複数のソーシャルメディアアカウントに公開するための個別のデフォルト画像URL

en: Seperate message formats for publishing to multiple social media accounts
ja: 複数のソーシャルメディアアカウントに公開するための個別のメッセージ形式

en: Set the site url as
ja: サイトのURLを次のように設定します

en: Settings
ja: 設定

en: Settings updated successfully.
ja: 設定が正常に更新されました。

en: Share a link to your blog post
ja: ブログ投稿へのリンクを共有する

en: Share on
ja: 共有する

en: Share post content with
ja: 投稿コンテンツを

en: Share post to company page
ja: 会社のページに投稿を共有する

en: Share post to profile
ja: プロフィールに投稿を共有する

en: Show all entries
ja: すべてのエントリを表示

en: Show entries from current wp installation
ja: 現在のwpインストールからのエントリを表示する

en: Show entries from other wp installations
ja: 他のwpインストールからのエントリを表示する

en: Sign In with LinkedIn
ja: LinkedIn でサインインする

en: Sign In with LinkedIn using OpenID Connect
ja: OpenID Connect を使用して LinkedIn にサインインする

en: Simple text message
ja: シンプルなテキストメッセージ

en: Specific
ja: 明確

en: Specify the authorized redirect url as
ja: 許可されたリダイレクトURLを次のように指定します

en: Specify the default callback URL as
ja: デフォルトのコールバックURLを次のように指定します

en: Specify the website url for the application as
ja: アプリケーションのWebサイトのURLを次のように指定します

en: Starting from August 1, 2023, "<b>Sign In with LinkedIn</b>" (SIWL) has been deprecated. For all new apps, we strongly recommend using "<b>Sign In with LinkedIn using OpenID Connect</b>" as the preferred Sign-In method.
    
    	<br/>Existing apps that are currently utilizing "Sign In with LinkedIn," can continue to do so. If you decide transition to "Sign In with LinkedIn using OpenID Connect," please ensure that you add this option under your LinkedIn Developer App"s product section.
ja: 2023 年 8 月 1 日以降、「<b>LinkedIn でサインイン</b>」 (SIWL) は非推奨になりました。すべての新しいアプリでは、優先サインイン方法として「<b>OpenID Connect を使用した LinkedIn でのサインイン</b>」を使用することを強くお勧めします。
    
    <br/>現在「LinkedIn でサインイン」を利用している既存のアプリは、引き続き利用できます。 「OpenID Connect を使用して LinkedIn でサインイン」に移行する場合は、LinkedIn 開発者アプリの製品セクションにこのオプションを必ず追加してください。

en: Starts from 10 USD per year
ja: 年間10米ドルから

en: Starts from 39 USD
ja: 39米ドルから

en: Starts from 69 USD
ja: 69米ドルから

en: Status
ja: 地位

en: Status summary of auto publish tasks by mail
ja: メールによる自動公開タスクのステータスの概要

en: Stay tuned for our updates
ja: 最新情報にご期待ください

en: Subscribe
ja: 登録し

en: Successfully connected to %s member area
ja: %sメンバーエリアに正常に接続されました

en: Suggest a Feature
ja: 機能を提案する

en: Suggest a feature for this plugin and stand a chance to get a free copy of premium version of this plugin.
ja: このプラグインの機能を提案し、このプラグインのプレミアムバージョンの無料コピーを入手するチャンスを手に入れましょう。

en: Support
ja: 支える

en: Support Desk
ja: サポートデスク

en: Supported Media
ja: サポートされているメディア

en: Text message with Image
ja: 画像付きのテキストメッセージ

en: Text message with attached link
ja: リンクが添付されたテキストメッセージ

en: Text message with image
ja: 画像付きのテキストメッセージ

en: Thank you for enabling backlink !
ja: バックリンクを有効にしていただきありがとうございます！

en: Thank you for enabling backlink.
ja: バックリンクを有効にしていただきありがとうございます。

en: Thank you for the suggestion.
ja: 提案ありがとうございます。

en: Thank you for using <a href="%s" target="_blank"> %s </a> plugin from <a href="%s" target="_blank"> %s </a>. Would you consider supporting us with the continued development of the plugin using any of the below methods?
ja: <a href="%s" target="_blank">%s</a>の<ahref="%s" target="_blank">%s</a>プラグインをご利用いただきありがとうございます。以下の方法のいずれかを使用してプラグインの継続的な開発で私たちをサポートすることを検討しますか？

en: Thanks again for using the plugin. We will never show the message again.
ja: プラグインをご利用いただきありがとうございます。メッセージは二度と表示されません。

en: The character limit of tweets  is 280.
ja: ツイートの文字数制限は280文字です。

en: The state does not match. You may be a victim of CSRF.
ja: 状態が一致しません。あなたはCSRFの犠牲者かもしれません。

en: This is for tracking purpose
ja: これは追跡目的です

en: Tumblr
ja: タンブラー

en: Tumblr Settings
ja: Настройки Tumblr

en: Tumblr username
ja: Tumblrのユーザー名

en: Twitter
ja: ツイッター

en: Twitter Authorizations
ja: ツイッターの承認

en: Twitter Settings
ja: Twitterの設定

en: Twitter character limit
ja: ツイッターの文字数制限

en: Twitter user name
ja: Twitterユーザー名

en: Twitter username
ja: Twitterのユーザー名

en: URL-Shortener
ja: URL-短縮サービス

en: Unable to authorize the facebook application. Please check your curl/fopen and firewall settings.
ja: Facebookアプリケーションを承認できません。 curl/fopenとファイアウォールの設定を確認してください。

en: Unable to authorize the linkedin application. Please check the details.
ja: LinkedInアプリケーションを承認できません。詳細をご確認ください。

en: Unable to connect. Please check your curl and firewall settings
ja: つなげられない。カールとファイアウォールの設定を確認してください

en: Update Settings
ja: 設定を更新

en: Upgrade/Renew
ja: アップグレード/更新

en: Upload image to app album
ja: アプリアルバムに画像をアップロードする

en: Upload image to timeline album
ja: タイムラインアルバムに画像をアップロードする

en: Use 140 for languages like Chinese, Japanese and Korean <br/> which won't get the 280 character length limit.
ja: <br/>中国語、日本語、韓国語など、280文字の長さの制限がない言語には140を使用します。

en: Use reauthorize button to change selected values
ja: 再承認ボタンを使用して、選択した値を変更します

en: Use settings from post creation or post updation
ja: 投稿の作成または更新の設定を使用する

en: Video/Audio Options
ja: ビデオ/オーディオオプション

en: View auto publish error logs
ja: 自動公開エラーログを表示する

en: View auto publish history
ja: 自動公開履歴を表示する

en: Yes
ja: はい

en: You do not have sufficient permissions
ja: 十分な権限がありません

en: You have to create a Facebook application before filling the following details.
ja: 次の詳細を入力する前に、Facebookアプリケーションを作成する必要があります。

en: You have to create a Instagram application before filling the following details.
ja: 以下の詳細を入力する前に、Instagramアプリケーションを作成する必要があります。

en: You have to create a Linkedin application before filling the following details.
ja: 次の詳細を入力する前に、Linkedinアプリケーションを作成する必要があります。

en: You have to create a Tumblr application before filling in following fields.
ja: 次のフィールドに入力する前に、Tumblrアプリケーションを作成する必要があります。

en: You have to create a Twitter application before filling in following fields.
ja: 次のフィールドに入力する前に、Twitterアプリケーションを作成する必要があります。

en: instagram Settings
ja: instagramの設定

en: per day
ja: 1日あたり

en: per hour
ja: 1時間当たり

en: requires app submission and Facebook review
ja: アプリの提出とFacebookのレビューが必要です

en: requires app submission and Instagram review
ja: アプリの提出とInstagramのレビューが必要です

en: requires app submission and LinkedIn review
ja: アプリの提出とLinkedInのレビューが必要

en: requires app submission and Twitter review
ja: アプリの提出とTwitterのレビューが必要です

en: save
ja: 保存する
